0212 438 04 76
0541 341 20 34
Get Offer

Yesil Yazdız Certificate For Hotels

Oteller İçin Yeşil Yazdız Sertifikası
 

Yeşil Yıldız Belgesi , TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan ve Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri projesi kapsamında yürütülen bir uygulamadır. Proje ile ilgili ilk yasal düzenleme 2008 yılında Resmi Gazete´de yayınlanan “Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine İlişkin Tebliğ” ile yapılmıştır. Daha sonra 19 Haziran 2017 tarihinde bu tebliğ yürürlükten kaldırılarak yerine 30101 sayılı Resmi Gazete´de yayımlanan “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine İlişkin Tebliğ” yürürlüğe girmiştir.

Günümüz dünyasında her sektörde olduğu gibi turizm ve otelcilik alanında da çevre konularına verilen önem giderek artmaktadır. Bu kapsamda Yeşil YILDIZ belgelendirmesi bu alandaki düzenlemelerin en etkin, kapsamlı ve sürdürülebilir eylemlerinden biridir. Belge almaya hak kazanan tesisler hem çevre bilincini çok yüksek seviyelere çıkarabilir hem de pazarda rekabet avantajı elde edebilir. Detaylar ekim ayı Yeşil Yıldız Belgesi ve belge alabilmek için sağlanması gereken kriterler yayınlanan tebliğ eklerinde belirtilmiştir.

 

Bu bakımdan bitki ile ilgilidir;

• su ve enerji tüketimi
* atık yönetimi
* ısı yalıtımı
• çevre dostu boya, cam vb. kullanımı
• mutfak, çamaşırhane, soğuk oda vb. alanlarda enerji tasarruflu cihazların kullanımı
* personelin çevre konusunda eğitimleri
• merkezi ısıtma sisteminin çalıştırılması
* bahçe düzenlemesi
• kişisel hijyen ve mekanların genel sanitasyonunda çevre dostu ürünlerin kullanımı


bu tür konular çok önemlidir. Tesiste Yeşil Yıldız Belgesi düzenlenecek olup, bu unvanlara ek olarak daha birçok alan, uygulama ve hizmette kapsamlı denetimler gerçekleştirilmektedir. Gerekli kriterleri sağlayan tesisler Yeşil Yıldız Sertifikası alabilir. Yeşil Yıldız

Yeşil Yıldız Sertifikası Neden Önemli? Yeşil Yıldız

 

Oteller için en önemli çevre düzenlemelerinden biri olan bu belge, hem tesise hem de çevreye ve topluma doğrudan veya dolaylı olarak birçok fayda sağlamaktadır. Yeşil Yıldız Sertifikası, aşağıdakiler sayesinde elde edilen başarılardan biridir:

• Enerjinin verimli ve etkin kullanımını sağlamak; toplam enerji tüketiminin azaltılması
• Su ve diğer doğal kaynakların verimli kullanımının sağlanması
• Çevre üzerindeki zararlı etkilerin en aza indirilmesi •
Yenilenebilir enerji kaynaklarının fabrikanın birçok yerinde aktif olarak kullanılması
• İş gücü ve enerji tüketimi açısından katlanılan maliyetlerin azaltılması
* Farkındalık tesisteki her çalışanın çevre hakkında
• Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeşil Yıldız Belgeli tesislere elektrik enerjisi desteği vermektedir. Bu konuda tesisler de belgeleri olduğunda bu destekten faydalanabilmektedir.


Yeşil Yıldız Belgesi, turizm işletme belgeli tüm tesisler için Bakanlık tarafından düzenlenebilir. Bu kapsamda gerekli koşulları sağlayan ve başvuru sürecini yine yayınlanan Tebliğ´de belirtilen şekilde gerçekleştiren tesisler belge sahibi olabilir.


Yeşil Yıldız Belgesi Başvurusu ve Belgelendirme Süreci

 

Belge sahibi olmak isteyen kuruluşlar, başvuru belgeleri ile birlikte bir dosya hazırlayarak Bakanlığa sunarlar. Dosya incelendikten sonra başvurunun tüm yönleriyle uygun bulunması halinde, tesisin Bakanlık yetkilileri tarafından denetlenmesi için bir tarih belirlenir. Hazırlanan başvuru dosyası gerekli kriterleri karşılamadığı takdirde başvuru reddedilir ve dosyanın yeniden hazırlanması talep edilir.

Başvuru sahibinin tesisinde yapılan denetimlerde Tebliğ´de belirtilen konu ve kriterlere göre derecelendirme yapılır. Bu puanlamada istenen minimum değerler tesisin kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 5 yıldızlı bir otel için alınabilecek minimum puan 300, 3 yıldızlı bir otel için bu puan 170´tir. Yine tesisin otel veya tatil köyü olmasına göre puanlama sistemi değişebilir.

Denetimler sonucunda hedeflenen noktaları alabilen tesislere Çevre Dostu Konaklama Tesisi Belgesi yani Yeşil Yıldız Belgesi verilmektedir. Belgenin geçerlilik süresi iki yıldır ve belgenin sahibi olan tesis, belgenin devamlılığını sağlamak için iki yılda bir denetlenir.

Yeşil Yazdiz Sertifikası Alınacak En Doğru Adres: Aşan Danışmanlık

 

Yeşil Yıldız Danışmanlık, Yeşil Yıldız Sertifikası almak isteyen tüm tesislere gerekli danışmanlık hizmetini vermektedir. Aşan Danışmanlık´ın tecrübesi ve uzman kadrosu ile gerekli tüm bilgiler sizlere sunulmaktadır. Aşan Danışmanlık, mevcut durum değerlendirmesi, başvuru dosyasının hazırlanması, başvuru sürecinin takibi ve denetimin başarılı olması için yapılması gerekenler konusunda size yardımcı olur.

Belgelendirme sürecinde atıfta bulunulan Tebliğ, oldukça kapsamlı ve birçok detay içeren uygulamaları ve kriterleri belirtmektedir. Tüm bunları sağlamak için Aşan Danışmanlık gibi bu alanda bilgi ve deneyime sahip bir firmadan destek almak kaçınılmazdır. Aşan Danışmanlık sayesinde başvuru ve belgelendirme süreci hızlı, doğru ve güvenli bir şekilde ilerleyecektir. Çevre dostu bir tesis olarak sertifika almak istiyorsanız hemen Aşan Danışmanlık ile iletişime geçmelisiniz.

GET PRICE OFFER